Americká hypotéka

Tento stále poměrně nový a příliš neozkoušený bankovní produkt v sobě kombinuje výhody spotřebitelského úvěru a klasické hypotéky.

Z dobrých vlastností spotřebitelského úvěru mu lze připsat možnost bezplatného splacení(částečného či celkového) kdykoli v průběhu splácení (nutno bance písemně oznámit) a velkou výhodou je také neúčelovost úvěru. Znamená to, že je jen na vás, na co peníze z americké hypotéky použijete. To u běžných hypoték není možné. U nich vždy udáváte, zda-li si berete hypotéku na koupi bytu či třeba rekonstrukci rodinného domu.

To dobré a podstatné, co naopak z klasické hypotéky její americká varianta přejímá, je výše úvěru a úroková sazba. Ne snad, že by se úroková sazba úplně rovnala, ale v porovnání s úroky u spotřebitelských úvěrů, vychází americká hypotéka podstatně lépe.

Co je to americká hypotéka?

Tímto termínem se označuje dlouhodobý úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti ve vlastnictví zájemce o americkou hypotéku. Nemovitost musí být pojištěna a pohledávka z pojistného plnění zastavena ve prospěch banky (tzv. vinkulace).

Americké hypotéky dnes nabízí všechny banky působící na českém trhu. Možnost výběru je tedy široká a vyplatí se hledat důkladně. Můžete tím ušetřit i desetitisíce.

Kdo může americkou hypotéku získat?

Každá fyzická osoba starší 18ti let, která je zároveň občanem České republiky. Cizinci většinou na hypotéku dosáhnou též, ale jen v případě, že mají trvalý pobyt na území ČR.

Základním požadavkem je také prokazatelný příjem, ať už ze zaměstnání na dobu neurčitou (jste-li zaměstnáni na dobu určitou nebo jste-li ještě ve zkušební době, pak o hypotéku nemá smysl ani žádat) nebo z podnikání.

Jaké dokumenty budete potřebovat?

Určitě si připravte dva platné doklady totožnosti a potvrzení o příjmu. Jste-li osobou samostatně výdělečně činnou, pak budete muset dokládat poslední daňové přiznání a v některých případech také potvrzení o bezdlužnosti od finančního úřadu.

K nemovitosti budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí (list vlastnický), snímek katastrální mapy, nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, budoucí kupní smlouva, smlouva o převodu členských práv a povinností, darovací smlouva apod.). Také si budete muset zařídit odhad nemovitosti (počítejte s částkou 4 až 6 tisíc Kč).

Kolik peněz si můžete půjčit?

Rozpětí půjčovaných peněz v českém bankovním sektoru se pohybuje mezi 150 tisíci až 10 miliony korun.

Kolik bude banka ochotna půjčit právě vám závisí na hodnotě vámi zastavované nemovitosti a na vašich příjmech.

Maximálně se však nejčastěji půjčuje do výše 70% vaší nemovitosti.

Nezapomeňte také na to, že banky prověřují bankovní registr dlužníků. Pokud máte vroubek, budete si muset počkat na výmaz z onoho registru.

Jakým způsobem budu americkou hypotéku splácet?

Americké hypotéky jsou klientům nabízeny se splatností 1 roku až 20 let. Důležitá je také hranice dosažení 70 let. Do tohoto věku musíte svou americkou hypotéku splatit. V 65 letech tak nepočítejte s dvacetiletou splatností.

Splácení probíhá klasicky v pravidelných měsíčních splátkách. Většinou anuitně, což znamená, že z počátku je výše vaší splátky tvořena převážně úrokem, postupem času se poměr obrací a po polovině už platíte většinu na umoření dluhu.

Úrokové sazby se pohybují v závislosti na momentální situaci na trhu. Tyto výkyvy jsou v průběhu splácení korigovány fixací úrokové sazby. Po domluvě s bankou si domluvíte tzv. fixační období (od jednoho roku až do dvaceti let) a po tuto dobu splácíte vždy stejnou, smluvně určenou, splátku.