ING Konto

Pokud máte k dispozici volné prostředky, chcete je zhodnotit, ale nechcete riskovat na akciových trzích nebo pokud si plánujete spořit na auto, kuchyň či cokoli jiného a zároveň své peníze chcete nechat přiměřeně zhodnotit, pak je pro vás ING Konto tou správnou volbou. Tento spořícího účet má totiž hned několik zajímavých výhod, mezi které patří poměrně vysoký úrok (většinou vyšší než u termínovaných vkladů českých bank), nulové náklady na zřízení i na správu, vaše peníze máte vždy okamžitě k dispozici bez limitující výpovědní lhůty, neukládá klientům povinnost zakládat vázaný bankovní účet, který sebou nese dodatečné poplatky a v neposlední řadě k výhodám patří také jednoduchá správa pomocí přehledného internetového bankovnictví.

Krátce o ING

Máte-li někomu svěřit peníze, je dobré o něm být informován. Proto následuje krátké představení společnosti ING.

ING Group pochází z Nizozemí a jedná se o mezinárodní finanční instituce s dlouholetou tradicí (více jak 160 let). Nabízí širokou škálu produktů z oblasti bankovnictví a pojišťovnictví. Své služby poskytuje ve více jak 50 zemích celého světa. V roce 2008 dosáhli její tržby 158 miliard amerických dolarů a uhájila tak svou pozici největší světové finanční instituce.

V České republice působí od roku 1991 a mezi její momentálně nejúspěšnější produkty patří právě ING Konto.

ING konto vs. termínovaný vklad

Železným pravidlem bývalo, že bez rizika nejlépe zhodnotíte své volné prostředky na termínovaných vkladech. Ty fungují tak, že vložíte do banky vámi již naspořenou částku a na vybraný čas (obvykle na jeden rok až sedm let) ji uložíte do banky, které je tím dáváte plně k dispozici. Banka vám za to slíbí úrok pohybující se v rozmezí 1,5 až 3,5 %. Háček je v tom, že pokud byste najednou potřebovali z jakéhokoli neočekávaného důvodu vaše peníze vybrat, bude vás to stát vysoký poplatek. Ten v lepším případě spolkne nashromážděný úrok, většinou však přijdete i o část vašich peněz. Další nepříjemnou nutností je zřízení běžného bankovního účtu.

S ING Kontem dostanete srovnatelný úrok (podle situace na trhu se pohybujícím mezi 2 až 3,5 %) a možnost nelimitovaného pohybu peněz na i ze spořícího účtu. Můžete tak kdykoli převádět peníze mezi ING Kontem a vaším běžným účtem. Jednou z mála omezujících podmínek je totiž právě nutnost být majitelem osobního účtu vedeného v českých korunách (můžete tedy dle libosti použít svůj stávající bankovní účet a nejste nuceni zřizovat nový).

Jak ING Konto funguje

Může si ho založit každá fyzická osoba starší 18ti let. Jak je již uvedeno výše, je nutné vlastnit osobní účet vedený v českých korunách. ING totiž neumožňuje hotovostní platební styk, který je dražší, což by ve finále poznali klienti na poplatcích.

Neméně podstatným důvodem je také bezpečnost. Peníze z ING Konta je totiž možné převést jen na předdefinované účty. Ty jsou maximálně tři a nemůže se tak stát, aby někdo z vašeho konta poslal peníze na jiný, než vámi kontrolovaný účet.

K ING Kontu neobdržíte žádnou platební kartu. Je z něho však možné zřídit trvalé příkazy pro pravidelné platby.

Výpis z účtu je bezplatně posílán s roční frekvencí vždy k 31. 12. Přehled o platbách máte díky bezplatnému internetovému bankovnictví.

Úroky jsou připisovány každý poslední den v kalendářním čtvrtletí.

Vklady jsou pojištěny v rozsahu 100 % do výše ekvivalentu 100 000 EUR.

Poplatky

Běžná správa konta, ke které patří jeho zřízení, vedení a zrušení, platební transakce, internetové bankovnictví a roční zasílání výpisů, je zcela zdarma.
Zpoplatněn jsou pouze nadstandardní služby, mezi které patří měsíční či čtvrtletní zasílání výpisu poštou (50 Kč za výpis), znovuzaslání výpisu (minulý rok a výpis za požadované období 100 Kč, předchozí roky 500 Kč) a potvrzení vydaná ING na základě žádosti klienta (100 Kč).