Nebankovní hypotéky

Že nabízejí hypotéky i jiné finanční subjekty než banky není tak úplně známá věc. A to navzdory tomu, že společností nabízejících nebankovní hypotéky je podstatně více než bank. Ve srovnání s bankami jde o malé společnosti, které se ale i v tak hojném počtu dokáží dobře uživit. Nabízejí totiž pro mnoho lidí zajímavé východisko z mnohdy nelehké finanční situace.

Pokud jste totiž v minulosti měli problémy se splácením bankovních půjček či již několik půjček splácíte, pak vám, po nahlédnutí do registru dlužníků, banka hypotéku neposkytne. A co dál, když chcete kupovat byt, stavět dům či potřebujete provést generální rekonstrukci?

Ano, právě vám je určena nebankovní hypotéka.

Ocení ji také ti, kteří mají „na papíře“ nedostačující příjem. Většina subjektů nabízejících nebankovní hypotéky totiž nepožaduje doložení příjmu.
Výměnou za toto zvýšené riziko dostanete sice oproti bance vyšší úrokovou míru, ale s ní také peněžní prostředky pro důležitý životní krok.

Na co lze nebankovní hypotéku použít?

Jak už jsme zmínili v úvodu, nejběžnějším účelem je nákup nemovitosti či její rekonstrukce. Nebankovní hypotéka má však poměrně širokou paletu využitelnosti. Jejím základním předpokladem je, že musíte ručit dosud nezastavenou nemovitostí stojící na území České republiky.

Pokud tuto podmínku splňujete, pak můžete nebankovní hypotéku využít třeba na konsolidaci (společnost za vás zaplatí stávající úvěry a vy budete mít pouze jeden závazek) všech vašich dosavadních půjček nebo na načerpání finančních prostředků, které můžete libovolně využít (tzv. spotřebitelská hypotéka).

Co potřebujete k úspěšnému vyřízení žádosti?

Základem je platný občanský průkaz a druhý doklad totožnosti (pas, rodný list atd.).

Pokud budete muset prokazovat příjem, tak zaměstnaným ho bez problémů vystavuje zaměstnavatel. Jste-li osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), pak budete muset dokládat poslední daňové přiznání a v některých případech také potvrzení o bezdlužnosti od finančního úřadu.

K nemovitosti budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí (list vlastnický), snímek katastrální mapy, nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, budoucí kupní smlouva, smlouva o převodu členských práv a povinností, darovací smlouva apod.). Také si budete muset zařídit odhad nemovitosti (počítejte s částkou 4 až 6 tisíc Kč).

Jaké jsou podmínky k získání nebankovní hypotéky?

Na nebankovní hypotéku může dosáhnout víceméně občan každé národnosti. Důležité je mít na území ČR trvalý pobyt a vhodnou nemovitost, kterou budete ručit.

Věková hranice se může společnost od společnosti lišit. Základem je být plnoletý. Některé společnosti mají ale spodní věkovou hranici posunutou např. ke dvacátému roku života. Horní věkový limit není pevně stanoven. Společnosti se vždy rozhodují podle individuální situace.

Nutností je také vlastnictví běžného bankovního účtu vedeného v českých korunách. Na ten vám požadovaná částka bude poskytnuta a z něj si bude investor inkasem odebírat domluvenou měsíční splátku.

Nemovitost, kterou budete ručit, musíte mít pojištěnou a její případné plnění musí být směrováno na poskytovatele hypotéky (tzv. vinkulace).

Jaké jsou parametry nebankovní hypotéky?

Úroková sazby se pohybuje od 7% výše.

Poskytnutý úvěr není nikdy na 100% hodnoty nemovitosti. Nejčastěji bývá 70% či 80%.

Splatnost úvěru bývá nabízena v rozmezí od 2 do 30 let.

Nebankovní hypotéku lze načerpat jednorázově i postupně, což oceníte při stavbě domu.

Na co si dát pozor?

Jednoduše řečeno na nekalé praktiky. Spousta firem a jejich obchodních zástupců je si vědoma, že jejich klienti mohou být v tíživé životní situaci a umí na tuto notu zahrát. Pomažou vás medem nejen kolem úst a na to důležité pak zapomenete.

Nenechte se obalamutit a vždy si pečlivě pročtěte, co podepisujete. Určitě také porovnejte nabídky od více společností a od všech si vyžádejte důležité informace – úrokovou sazbu, poplatky, možnost předčasného splacení. Vždy se také ptejte (a pečlivě čtěte) obchodní podmínky. Pokud vám je daná společnost nebude schopná obratem poskytnout, berte před ní nohy na ramena.