Poznejte serióznost poskytovatele nebankovní půjčky

Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od prosince 2016, je nebankovní sektor mnohem bezpečnější a bude snad ještě lépe. Než se zrno očistí od plev a nebankovní půjčky budou poskytovat jen poctivé firmy, musí být každý žadatel velice opatrný. Naučte se poznat, že jednáte s poctivým profesionálem a sjednáváte si půjčku, která vás nestáhne na dno.

Plní povinnosti vyplývající z novely

V první řadě se zaměřte na to, zda poskytovatel plní všechny povinnosti, které mu uložila novela zákona (podrobněji o ní v tomto článku). Ta například vyžaduje, aby každý poskytovatel prokázal kapitál ve výši 20 miliónů korun. Aby mohl poskytovat půjčky, musel si také do 1. 3. 2017 požádat o vydání speciální licence od ČNB.

Z původních několika desítek tisíc poskytovatelů to udělala jen hrstka: Česká národní banka eviduje pouze 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele, 108 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a 16 žádostí o akreditaci. Snadno si zjistíte, jestli firma o žádost požádala nebo ne. Stačí si otevřít online registr na webových stránkách ČNB a vyhledat poskytovatele podle jména, IČ nebo DIČ.

Zajímejte se i o členství

Abyste se ujistili v tom, že firma jedná se svými klienty férově, koukněte se na to, zda je členem APNÚ. Tato dobrovolná asociace sdružuje poskytovatele nebankovní půjčky a ti se společně snaží o zlepšování nebankovního sektoru. Současně se zavazují i k tomu, že budou klientovi vždy poskytovat úplné a pravdivé informace o daném úvěru.

Vsaďte na populární nabídku

Budete si půjčovat poprvé? Vyzkoušejte si principy rychlé půjčky zdarma. Společnost Via SMS s.r.o. nabízí půjčku bez poplatku v hodnotě až 8000 Kč se splatností na 30 dní. Půjčit si můžete kdykoliv během dne i noci a pokud máte účet u České spořitelny, MONETA Money Bank a Fio bank, přijdou vám peníze ve stejný den podání žádosti.