Revolvingové úvěry

Revolvingové úvěry byly původně nabízeny pouze podnikatelům a firmám. Fungují na principu dlouhodobé úvěrové smlouvy, na jejímž základě měli klienti bank zaručen určitý úvěrový rámec (sumu peněz), který mohli kdykoli za splnění určitých podmínek a bez nutnosti uzavírání dalších smluv rozčerpat.

Jedná se tak o určitý finanční polštář pro náhlé potřeby, ať už výhodných investic, nákupu nových strojů či pořízení neodkladných oprav.

Po čase se někdo zamyslel a přišel na to, že by stejný nástroj mohli ocenit také běžní spotřebitelé. A čas mu dal za pravdu. I když vám samotný název asi nic moc neřekne, věřte, že se v současnosti jedná o velmi populární a hojně využívaný úvěrový nástroj.

Kreditní karty zná jistě drtivá většina z vás. No a právě ony jsou tím viditelným z revolvingových úvěrů.

Jak revolvingový úvěr funguje?

Revolvingový úvěr, potažmo kreditní karty, nabízejí jak banky tak také známé nebankovní finanční instituce, jakými jsou Cofidis, Home Credit či Provident.
Základem je zažádání si o kreditní kartu. To můžete udělat u nebankovních společností přes internet či po telefonu. Po absolvování prvního kroku zjistíte jak velký úvěrový rámec můžete od té které společnosti získat a jak velký finanční polštář si tedy vytvoříte.

Po podepsání úvěrových smluv se můžete těšit na kreditní kartu, pomocí které můžete váš úvěrový rámec kdykoli rozčerpat.

Kolik peněz a kdy je vyberete, je pouze na vás. Podobně benevolentní je i způsob splácení revolvingového úvěru.

Na úvěrovém výpisu, který vám bude poskytovatel úvěru pravidelně zasílat, uvidíte jakou máte minimální splátku, kterou musíte měsíčně poukazovat na daný účet. Základem je tedy splácet tuto minimální částku. Je ale jen na vás, zda-li budete chtít splatit více a zvýšit tím svůj aktuální úvěrový rámec.

Splátkami totiž opět „nafukujete svůj finanční polštář“. Stav úvěrového rámce si také můžete ověřit na pravidelně zasílaném výpisu.

Jako u každého finančního produktu, i u revolvingových úvěrů se připravte na poplatky. Platí se za měsíční vedení úvěrového účtu a také za schválení úvěru. Ani úroky nejsou zanedbatelné. Všechny tyto informace si zjistěte před uzavřením úvěrové smlouvy a nejlépe si také porovnejte nabídky od více společností.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

V těchto pojmech je někdy velký zmatek. Kreditními kartami jsou totiž v běžné mluvě označovány karty debetní, tedy ty, které máme vystaveny ke svým bankovním účtům.

Kreditní karty jsou ale karty vydávané právě k revolvingovým úvěrům. Název značí, že nám s nimi je poskytován určitý úvěr (kredit).

S oběma typy karet můžete platit u prodejců a také s nimi vybírat peníze z bankomatu.

Co je to bezúročné období?

Bezúročné období je velmi užitečná věc, která je nabízena s revolvingovými úvěry. Díky němu totiž můžete dosáhnout na úvěr zadarmo. Háček je v tom, že bezúročné období trvá maximálně 50 dní od doby rozčerpání úvěru a většinou neplatí na výběry z bankomatu, ale pouze na platby u prodejců (různé společnosti nabízejí různé podmínky).

Bezúročné období vám tedy přijde velmi vhod, pokud se vám například nedostává peněz před výplatou a potřebujete koupit třeba novou pračku, protože ta minulá právě dosloužila.

Pak u prodejce zaplatíte vaší kreditní kartou a za pár dní, až vám přijde výplata, peníze splatíte a protože se vejdete do bezúročného období, nezaplatíte poskytovateli půjčky ani korunu na úroku.